Perşembe, Ocak 28, 2010

KPSS Yönetmeliği Çiğneniyor mu?

Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, KPSS yönetmeliğinin delindiğini iddia etti. Özkan, meclise verdiği soru önergesini, Recep Tayyip Erdoğan'ın yazılı olarak cevaplamasını talep etti.

KPSS yönetmeliğinin, bazı bakanlıklarca çiğnendiği belirtilen soru önergesinde, KPSS'de başarılı olup da ek sınavda başarı sağlayamayan adayların mağduriyetinin vicdanları sızlatıp sızlatmadığı soruldu.

İşte, Ramazan Kerim Özkan'ın KPSS ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunduğu soru önergesinin tam metni:

TBMM BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Anayasa ve Meclis İç Tüzüğü gereğince Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.
Bazı Bakanlıklarca son zamanlarda yayımlanan Yönetmeliklerde 657 Sayılı Kanunun 4/B Maddesine Göre Görev Yapan Sözleşmeli Personelin Çalıştırılmalarına İlişkin yeni Usul ve Esaslar belirlenmektedir.

Örmeğin Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca yayımlanarak 16.11.2009 tarihinde yürürlüğe giren yönetmeliğin 2. Bölüm, Madde 6, (c) bendinde; “7/1574 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına ekli 3 sayılı cetvelde unvanları belirtilen sözleşmeli personel pozisyonlarına KPSS (B) grubu puan sırasına konulmak kaydıyla alım yapılacak her bir unvan için boş bulunan sözleşmeli personel pozisyonunun 10 katına kadar aday arasından yapılacak yazılı ve /veya sözlü sınav başarısına göre yapılacak yerleştirme yöntemlerinden herhangi biri ile sözleşmeli personel istihdam edilebilir.” İfadesi yer almaktadır.

Bu ifade KPSS yönetmeliğine tamamen tezat teşkil etmektedir. Ve bu yönetmeliğin delinmesi anlamını taşımaktadır. Ayrıca KPSS sınavlarına uzun zamandan beri hazırlanan ve başarı göstererek yüksek puanlar alan adayların tekrar Bakanlıkça sınava tutulmaları tamamen yanlış ve haksız bir uygulamadır.

Yüksek puan alan bir adayın Bakanlığın yaptığı sınavda başarısız addedilerek bir kuruma yerleştirilememesi büyük bir haksızlık olacağı gibi Anayasa’nın sosyal adalet ve eşitlik ilkesine de tamamen aykırıdır. Bu nedenle yürürlükte olan KPSS yönetmeliğinin korunarak yerleştirmeye en yüksek puan alan adaydan başlayarak daha düşük puanlara doğru sırasıyla inilmesi daha uygun olacaktır. Aksi takdirde bunun dışında anılan yönetmelikte ifade edilen bir uygulama bir takım suiistimallere yol açacağı gibi, bazı kuşkuların da ortaya çıkmasına yol açacaktır.

1. Bu sınavı hangi kurul, hangi şartlarda, ne gerekçeyle ve hangi kriterlere dayanarak yapacaktır. Bu sınavda zaten yüksek puan almış bir adayın bu başarısı yapılacak yeni sınavda hangi ölçü yöntemiyle değerlendirilecektir. KPSS’ ce yapılan sınavda belki de tam puan alan bir adayın bu sınavda başarısız addedilmesi sizi rahatsız etmeyecek midir?

2. Anılan neden ve gerekçelerle KPSS sınavlarında başarı gösteren adayların hakkının yenilerek mağduriyete uğramalarının önlenmesi ve başarılı olanın hakkının korunması Anayasamızın da yadsınamaz bir gerçeğidir. Ayrıca yapılacak bu sınavlarda ortaya çıkabilecek suiistimallere meyden vermemek ve kuşkuları gidermek amacıyla bu yönetmeliğin iptali ve böylelikle mevcut KPSS yönetmeliğin korunması hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

3. Yine anılan yönetmeliğin 17. maddesinde “ 11.12.2007 tarihli ve 128 sayılı Makam oluru ile yürürlüğe konulan Mühendis ve Veteriner Hekimlerin Sözleşmeli Olarak Çalıştırılmalarına İlişkin Usul ve Esaslar” ın yürürlükten kaldırılmasının gerekçesi nedir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

1-) Yorum yazarken imla kurallarına uyunuz ve küfür etmeyiniz.

2-) Yorum yazmak için, "Yorumlama Biçimi" bölümünden "Adı/URL" seçeneğine tıklayarak, adınızı ve URL (Varsa site adresinizi)'nizi yazınız ya da "Anonim" seçeneğine tıklayarak yorumunuzu "Adsız" olarak yazınız.

 

Arama Varyasyonu:

KPSS, ÖSYM KPSS, ÖSS, Kamu Personeli Seçme Sınavı, 2010 KPSS, 2009 KPSS, 2008 KPSS, KPSS Soruları, KPSS Cevapları, KPSS Sonuçları, KPSS Soruları ve Cevapları, 2010 KPSS Soruları, 2010 KPSS Cevapları, 2010 KPSS Sonuçları, 2009 KPSS Soruları, 2009 KPSS Cevapları, 2009 KPSS Sonuçları, 2008 KPSS Soruları, 2008 KPSS Cevapları, 2008 KPSS Sonuçları, KPSS Puan Hesaplama

Bilgilendirme:

Şu an görüntülemekte olduğunuz web sitesinin amacı; KPSS'ye hazırlanan memur adaylarına, sınav ile ilgili son gelişmeleri, tarafsız olarak ulaştırmaktır. Bu site aracılığı ile; geçmiş yıllarda çıkan kpss soruları, kpss cevapları ve kpss sonuçları bulunabilir. http://www.google.com.tr/webhp?hl=tr#hl=tr&q=v-pillsbayi.com&aq=f&aqi=g1&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=9772173fa570c3ad
Tüm hakları: http://2008-kpss-sorulari-ve-cevaplari.blogspot.com/ 'a Aittir. Hiçbir şekilde izinsiz alıntı veya kopyalama yapılamaz.